Zanim otworzysz własną działalność gospodarczą związaną z fotografią

Fotografowanie dla wielu osób stało się sposobem na życie. Wiele osób doskonale sobie radzi utrzymując się wyłącznie z robienia zdjęć, choć przyznać trzeba, że konkurencja na rynku jest coraz większa. Mniejsza jednak o to. Przyjrzyjmy się wszelkiego rodzaju formalnościom, jakich należy dopełnić chcąc starać się o otwarcie własnej działalności gospodarczej pod szyldem fotografii. Niestety jest ich sporo, ale nie ma co się zrażać już na samym początku.

Podstawową sprawą jest ustalenie kodu PKD. Jeśli chodzi o PKD fotografia to jest przynajmniej jeden kod – taki ogólny: 74.20. Podklasa ta obejmuje takie zakresy działalności jak: fotografia portretowa, zdjęcia paszportowe, zdjęcia do legitymacji szkolnych, zdjęcia z różnego rodzaju uroczystości – między innymi ze ślubów. To PKD fotografia to także wszelkiego rodzaju fotografia tak zwana komercyjna, fotografia dla wydawców dla kreatorów mody, dla agentów handlu nieruchomościami, dla celów turystycznych. Owo PKD fotografia to także fotografia lotnicza, nagrywanie kaset ze ślubów, wesel czy pokazów mody. Oczywiście w ramach tego PKD fotografia mieszczą się także wszystkie kwestie związane z obróbką zdjęć, robienie odbitek, oprawianie slajdów i tym podobne czynności.

Warto i bezwzględnie należy pamiętać, że jeśli ktoś planuje otworzyć działalność gospodarczą związaną z fotografowaniem i chce w jej ramach współpracować przy produkcjach filmowych, to musi zadbać o dodatkowe klasyfikacje. Aby je uzyskać wystarczy przejrzeć cały rejestr i klasyfikację poszczególnych numerków i wpisać je w swój wniosek o nadanie PKD.

Oczywiście nadanie PKD fotografia ma służyć jednemu – możliwości prawidłowego odprowadzania podatków i rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Posiadanie odpowiednich i adekwatnych pozwoleń na prowadzenie określonej działalności fotograficznej pozwoli uniknąć kłopotów, kar czy innych nieprzyjemności i konsekwencji grożących za nieposiadania właściwych klasyfikacji. Oczywiście każda działalność gospodarcza jest narażona na kontrole, dlatego nie warto w tym względzie oszukiwać. Jeśli zamierzamy prowadzić działalność znacznie bardziej rozszerzoną niż obejmuje to PKD fotografia to warto dokładnie uwzględnić to we wszelkiego rodzaju dokumentach. Warto też myśleć o tym w perspektywie ewentualnego rozwoju firmy. Posiadanie zbyt dużej ilości PKD jest zawsze lepsze niż posiadanie zbyt małej ilości.

Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z fotografią nie należy do najłatwiejszych. Wcale bynajmniej nie chodzi tutaj o biurokrację, raczej o konkurencję, która czyha na każdym kroku i tylko liczy na to, że komuś innemu się nie powiedzie. Dzisiaj wielu ludzi interesuje się fotografią, wielu chciałoby związać z nią swoją karierę zawodową. Stąd różnego rodzaju studia fotograficzne, atelier powstają jak grzyby po deszczu, otwierają się na potęgę. Na pewno nikogo, kto chciałby posiadać własny biznes fotograficzny nie ominie składanie dokumentów chociażby o wydanie PKD fotografia. Na szczęście nie jest to nazbyt skomplikowana procedura.

No Comments, Be The First!