Fotografia – kiedy pasja staje się zawodem

Dzisiaj wielu ludzi pasjonuje się fotografią. Inwestują w bardzo dobrej klasy sprzęt fotograficzny, zapisują się na różnego rodzaju kursy, które mają doskonalić ich umiejętności. W końcu – robią setki, a nawet tysiące zdjęć. Każde kolejne coraz lepsze, coraz lepiej skadrowane, coraz lepsze kolory na nim. W końcu pojawia się pierwszy konkurs, drugi konkurs i apetyt rośnie do tego stopnia, że ktoś postanawia rzucić pracę zawodową i poświęcić swój cały czas fotografowaniu. Nie da się ukryć, że dzisiaj to dość ryzykowne posunięcie, zwłaszcza że fotografowanie jest bardzo popularne i wielu ludzi usiłuje zrobić z niego swój sposób na zarabianie pieniędzy. Przyjrzyjmy się zatem nieco bardziej z bliska temu ile zarabia fotograf i na czym może zarobić najwięcej.

Zaczynając rozważania na temat tego ile zarabia fotograf należy przede wszystkim zwrócić uwagę na topografię. W różnych regionach Polski (mówimy tylko o naszym kraju) zarobki te będą plasowały się na różnym poziomie. Oczywiście najwięcej będzie mógł zażyczyć sobie fotograf w dużym mieście – oczywiście fotograf posiadający spore doświadczenie, rozbudowane mocno portfolio. Będzie miał też więcej zleceń. Kampanie reklamowe, własny zakład fotograficzny – nie tylko robienie zdjęć na weselach czy na urodzinach cioci. Średnio za takie fotografowanie wesela fotograf w Warszawie może liczyć nawet na dwa – trzy tysiące złotych za kilka godzin fotografowania oraz wybranie zdęć i zgranie ich na płytkę. To dość dużo.

A ile zarabia fotograf na przykład na podkarpaciu albo gdzież na północy? Tam już nie jest tak kolorowo, tym bardziej że popyt na takie usługi też nie jest największy. W mniejszych miastach, jedynym źródłem dochodu fotografów są zazwyczaj wesela oraz śluby, można zatem śmiało powiedzieć, że zarabiają przez wakacje, czyli latem – w sezonie ślubnym, przez pozostałe miesiące mają wakacje, albo muszą podjąć drugą pracę. Z reguły wybierają tę drugą opcję. Tak się składa, że to ile zarabia fotograf poza centrum kraju nie starcza na godne życie przez miesiące, kiedy to pozbawiony jest jakichkolwiek zleceń.

Jak zdobyć cenne doświadczenie i zbudować swoją markę na rynku fotograficznym? Trzeba przyznać, że to nie lada zadania, a jednocześnie bardzo ważne zadanie. Od doświadczenia od renomy między innymi zależy to ile zarabia fotograf. Najczęściej młodzi adepci tej sztuki stawiają na początku na robienie zdjęć swoim znajomym czy przyjaciołom. W ten sposób zdobywają nie tylko cenne doświadczenie, ale przede wszystkim budują bazę swoich prac – bazę, która w przyszłości pozwoli pokazać się im szerszej publiczności. Jasną sprawą jest to ile zarabia fotograf początkujący, stawiający pierwsze kroki w biznesie – zarabia bardzo mało, albo nic. Z reguły pierwsze prace to fotografowanie za zdjęcia – modelka użycza wizerunek w zamian za zdjęcia. Takie ofert bardzo często można napotkać w sieci.

Jak widać, to ile zarabia fotograf jest uzależnione od wielu czynników. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję o zrezygnowaniu ze stałego zatrudnienia na rzecz fotografowania. Może to kosztować więcej, niż się spodziewaliśmy, możemy się także rozczarować mizerną liczbą zleceń czy marnym rozwojem zawodowym, co jest wpisane w ryzyko tego zawodu.

No Comments, Be The First!