Kiedy pasja przeradza się w zawód

To fantastyczne szczęście, kiedy mamy możliwość przekucia naszej pasji, zajęcia, które kochamy wykonywać w zawód. Wykonywanie czegoś z pasją, oddawanie się ulubionym zajęciom i jeszcze czerpanie z tego korzyści majątkowych to niewyobrażalny przywilej, który niestety nie każdego może spotkać. Ostatnimi czas można zaobserwować wielki boom na zawód fotograf. Zawód, który dla wielu osób bierze się właśnie z pasji do fotografowania. Otwarcie własnego salonu fotograficznego czy też otworzenie działalności polegającej na fotografowaniu ślubów czy jakiś innych wydarzeń wcale nie jest takie trudne. Znacznie trudniej jest jak się okazuje – utrzymać się na rynku albo przebić na nim. Fotografów jest sporo, konkurencja jest duża, a dla kogoś, komu zależy wyłącznie na sfotografowaniu ślubu czy zrobieniu sesji ślubnej najbardziej zależy na jak najniższej cenie. Jak więc widać, zawód fotograf to ciężki kawałek chleba.

Kiedy zawód fotograf ma najbardziej intensywny czas w pracy i kiedy może liczyć na największy zarobek? Oczywiście w sezonie ślubów czyli latem. Miesiące wiosenne i letnie a także wczesnojesienne to czas kiedy fotograf, zwłaszcza fotograf ślubny ma szansę zarobić pieniądze, które pozwolą mu się utrzymać przez kolejne miesiące posuchy zawodowej. Od organizacji pracy zależy to, czy mu się to uda czy też nie. Zakładając, że fotograf będzie miał zajęty każdy weekend począwszy od maja, kończąc na październiku i zakładając że za każdą sesję ślubną wraz ze zdjęciami bierze na rękę 2 tysiące złotych, to łatwo można policzyć, że w sezonie, zawód fotograf jest w stanie zarobić około pięćdziesięciu tysięcy. Czy starczy mu to na utrzymanie się przez cały rok i pozostałe miesiące? Może być ciężko, ale przecież zawsze można próbować robić także coś dodatkowego.

Czy aby wykonywać zawód fotograf trzeba skończyć jakąś specjalną szkołę albo kurs? Różnie z tym bywa. Oczywiście dzisiaj istnieje już mnóstwo prywatnych szkół, które oferują różnego rodzaju programy nauczania, z nastawieniem na zdobywanie i szlifowanie umiejętności. Niestety mało która z nich wydaje jakiekolwiek zaświadczenie czy też daje możliwość zdobycia jakiegoś stopnia naukowego. Zazwyczaj także takie szkoły sporo kosztują. Jest to wydatek na który nie każdego stać, zwłaszcza, że konieczny jest zakup także profesjonalnego sprzętu, który też swoje kosztuje. Wielu fotografów jest więc także samoukami. Metodą prób i błędów zdobywają ten zawód fotograf i starają się zrobić jakąś karierę, czasami z dużym powodzeniem.

Dzisiaj na zawód fotograf także decyduje się wiele osób. Wiele z nich traktuje to jako dodatkowe zatrudnienie, jako hobby na którym można zarobić jakieś pieniądze. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobre podejście – utrzymywanie się z dwóch źródeł to bardzo dobry pomysł na życie. Zawsze ma się to koło ratunkowe, tę odskocznię która pozwoli zmienić nieco zajęcie albo przekwalifikować się. Warto także pamiętać aby wykonywać swój zawód legalnie, czyli prowadząc działalność gospodarczą bądź będąc zatrudnionym u kogoś.

No Comments, Be The First!