Prawo autorskie w fotografii

Zasady wykonywania zdjęć i dysponowania nimi regulują prawa autorskie osobiste i majątkowe. Nie można tak po prostu pobrać fotografii z internetu i korzystać z niego w dowolny sposób, choć wiele osób nie widzi w tym niczego dziwnego. Dlatego prawo autorskie jest nagminnie łamane i warto uświadamiać ludzi, że coś takiego istnieje i trzeba go przestrzegać.

Prawa autorskie dzielimy na osobiste i majątkowe. Te pierwsze dotyczą przede wszystkim tego, żeby publikując dane zdjęcie, nie zapominać o wskazaniu jego autora – nie można więc podpisywać zdjęcia innym nazwiskiem, a w przypadku większości miejsc publikacji trzeba podpisać autora – pod zdjęciem lub chociaż zbiorczo na końcu książki. W przypadku plakatów reklamowych czy koszulek przyjmuje się zwyczajowo, że nie zaznaczamy imienia autora, bo nie ma na to miejsca, jednak zawsze musimy uzyskać zgodę właściciela zdjęcia. Prawo to dotyczy też faktu, że publikacja żadnego utworu, w tym zdjęcia nie jest możliwa bez wcześniejszego uzyskania zgody autora. Czyli nie możemy działać tak, że najpierw wykorzystujemy czyjeś zdjęcie, podpisujemy autora, a później, gdy ten dowiaduje się o sytuacji, tłumaczymy mu, że nie łamiemy prawa, bo przecież jego imię i nazwisko widnieje w naszej gazecie. Niestety, to także jest wbrew prawu. Drugi rodzaj, czyli prawa majątkowe dotyczą możliwości rozporządzania zdjęciem na każdym z pól eksploatacji oraz dają autorowi zdjęcia wyłączne prawo do uzyskania wynagrodzenia za wykorzystywanie przez kogoś innego danej fotografii.

To były prawa, które przysługują fotografowi. Powinniśmy także pamiętać o zasadach, które będą obowiązywały nas i chroniły osoby fotografowane. Jeśli wykonujemy zdjęcia zgromadzenia, to nie musimy się o nic obawiać i bez problemu sfotografujemy tłum. Nie trzeba prosić wszystkich osób uwiecznionych na zdjęciach o zgodę na wykorzystanie ich wizerunku. Inaczej ma się jednak sytuacja w przypadku portretów, zarówno pozowanych, jak i zdjęć ulicznych, reportażowych. Zasady są takie – możemy sfotografować wszystko, jednak nie wszystko możemy wykorzystać. Najlepsza opcja to przygotowanie specjalnych formularzy, które sportretowana osoba może na naszą prośbę podpisać i wyrazić zgodę na wykorzystanie jej wizerunku na zdjęciach. Wzór takiej umowy bez trudu znajdziemy w internecie. Osoba sfotografowana może zawsze zrezygnować ze swojej zgody, nawet jeśli wcześniej podpisała stosowne papiery. W takiej sytuacji trzeba uszanować jej prośbę. Pamiętajmy też, że w przypadku fotografowania osób nieletnich potrzebna jest zgoda obojga rodziców.

No Comments, Be The First!