Makrofotografia – jak się za nią zabrać?

Makrofotografia to wykonywanie z bliska zdjęć niewielkich obiektów, zwierząt, roślin. To bardzo wdzięczny temat, ponieważ na co dzień nie przyglądamy się tak dokładnie i w powiększeniu małym obiektom, które nam towarzyszą, a posiadają ukryte piękno. Dobra wiadomość jest taka, że całkiem przyzwoite amatorskie zdjęcia zrobimy nawet zwykłym kompaktem z funkcją makrofotografii. Na pewno będziemy jednak potrzebować statywu i możliwe, że lampy błyskowej.

Najpopularniejszymi obiektami fotografowanymi z bliska są rośliny i owady, które fascynują swoimi oryginalnymi kolorami i kształtami. Kwiaty czy liście nie uciekną nam nigdzie, nieco trudniej jest w przypadku owadów. Dobrze jest trochę poczytać o ich zwyczajach, wtedy będziemy wiedzieć na przykład o tym, że motyle są najspokojniejsze na wiosnę i jesienią, gdy w Polsce słońce nie operuje jeszcze zbyt mocno. Makrofotografia daje ogromne możliwości i duże pole do popisu. Możemy robić zdjęcia znaczkom, soplom lodu, spadającym kroplom wody, biżuterii i wielu innym obiektom. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Podstawowe kwestie techniczne, z którymi trzeba się zmierzyć podczas makrofotografowania to uzyskanie niskiej głębi ostrości, czyli uwiecznienie całego obiektu na zdjęciu w bardzo dobrej ostrości, uzyskanie dobrego światła, także za pomocą dodatkowych lamp, równomierne oświetlenie obiektu oraz pokonanie problemów z poruszaniem się fotografowanych obiektów, na przykład owadów oraz wpływem wiatru na rośliny, które chcemy z bliska uwiecznić.

No Comments, Be The First!