Czym jest przysłona i jak jej używać?

Wiele osób interesujących się fotografią zastanawia się, czy inwestować w lustrzankę, która ma miano aparatu robiącego piękne zdjęcia w doskonałej jakości. Dobre lustrzanki są jednak drogie, dlatego zakup ten musi być przemyślany. Początki z lustrzanką praktycznie zawsze bywają trudne – bardzo ciężko nauczyć się obsługiwać ją w odpowiedni sposób, a tryb manualny, w którym samemu ustawia się wszystkie parametry, to nie lada wyzwanie. Wiele osób od razu się zniechęca, bo zdjęcia wykonane w trybie automatycznym wyglądają gorzej niż te zrobione aparatem cyfrowym. Nic dziwnego – lustrzanki stworzone są tak, że to właśnie parametry mają największe znaczenie i to one wpływają na jakość zdjęcia. Nieodpowiednio ustawione sprawiają, że zdjęcie nie zachwyca, a możliwości aparatu nie są w pełni wykorzystane. Warto więc nauczyć się obsługiwać aparat i dowiedzieć, jak ustawiać wszystkie parametry. Nie jest to proste, jednak próbując, można nauczyć się wszystkiego. Warto poczytać też różnego typu poradniki czy obejrzeć tutoriale w internecie, co ułatwi posługiwanie się aparatem.
Jednym z parametrów, z którym można mieć problem, jest wartość przysłony. Najpierw należy oczywiście dowiedzieć się, czym jest owa przysłona, a następnie ustawiać jej parametry. Mówiąc krótko i zwięźle, jest to element obiektywu, który reguluje, jaka ilość światła wpada do aparatu, dzięki czemu można mieć wpływ na ostrość różnych elementów na zdjęciu, na głębię ostrości fotografii. Wartość przysłony zapisuje się w formacie F/liczba, czyli na przykład F/16, F/8. F/2, F/1.2 i tak dalej. Skomplikowana może wydawać się z początku zasada, która mówi o tym, że im większa wartość przysłony, tym otwór przysłony jest mniejszy i odwrotnie. Po krótkim czasie praktyki staje się to jednak oczywiste, więc z ustawianiem nie ma problemu.
Przysłona służy więc do ustawiania głębi ostrości, która ma ogromny wpływ na wygląd zdjęcia. Odpowiednie jej ustawienie może pomóc zrealizować wizję i jest jednym z kluczowych elementów dobrej fotografii. Należy zdecydować, czy ostry ma być wyłącznie fragment zdjęcia (np. kwiat, owad) czy całe. Ustawienie małej głębi ostrości (niska wartość przysłony) sprawia, że ostry będzie mały fragment, co sprawdzi się przy fotografiach makro czy takich, w których chcemy zaakcentować jeden element. Tło w takim przypadku będzie rozmyte lekko lub całkowicie. Takie ustawienie nie nadaje się jednak do krajobrazów, architektury, panoramy czy portretów (chociaż można na przykład tworzyć takie zdjęcia, gdzie wyraźny będzie jeden element, np. oczy czy usta). Do nich należy ustawić odpowiednio bardzo dużą i dużą głębię ostrości. Dzięki temu ostre będzie wszystko to, co mieści się w kadrze.
Ważna jest również odległość od tego, co jest fotografowane. Jeśli zdjęcie robione jest z bliska, nie ma możliwości złapania ostrości w całym kadrze. Warto więc ustawiać parametry przysłony, nie tylko dopasowując je do rodzaju zdjęcia i fotografowanego obiektu, ale także do odległości między nim a obiektywem. Warto jednak eksperymentować i próbować różnych ustawień przysłony. Może bowiem okazać się, że zdjęcie wyjdzie naprawdę niesamowite i oryginalne. Aby łamać zasady, należy jednak najpierw je perfekcyjnie poznać!

No Comments, Be The First!