Licencja na zdjęcia

Robienie zdjęć to bardzo fajna sprawa. Nie dość, że nie jest to ciężka praca, to jeszcze, jeżeli ktoś dobrze się ustawi, może być bardzo dochodowa. Wiadomo, że jeżeli chcemy robić dobre zdjęcia, to musimy nie tylko podszkolić swój warsztat, ale również mieć dobry sprzęt i wyczucie. Jest to podstawa w zawodzie fotografa.

Jak się okazuje sprzedaż i robienie zdjęć komercyjnych wcale nie jest takie łatwe. Każdy, kto robi sesje zdjęciowe czy też pojedyncze zdjęcia i chce je sprzedać musi liczyć się z tym, że będą mu potrzebne licencje zdjęć. Co to takiego i do czego to jest potrzebne?

Jak się okazuje licencje zdjęć potrzebne są każdemu fotografowi, jeżeli zrobione zdjęcie będzie chciał wykorzystać publicznie. Jeżeli robi fotografie jedynie dla siebie i nikomu ich nie będzie upubliczniał, to nie musimy się martwić, takie licencje zdjęć nie będą mu potrzebne. Jeżeli jednak robi fotografie zawodowo, sprzedaje je, to licencje zdjęć będą mu niezbędne. Jak się okazuje zdobycie takich licencji zdjęć wcale nie jest trudne. Często zdarza się, że różnego rodzaju firmy chcą wykorzystać zdjęcia amatorów, które Ci wrzucili sobie np. na portal społecznościowy. Jednak, aby mogli to zrobić, to oczywiście potrzebują licencję zdjęć. Jak się okazuje wystarczy spisać między dwoma stronami specjalnie skonstruowaną umowę licencyjną i wówczas takie zdjęcie będzie mogło być wykorzystane gdzie tylko kupujący sobie zażyczy.

Gdy umieszczamy zdjęcia w bankach zdjęć, które sprzedają je dla nas, powinniśmy od razu podpisać umowę, tzw. licencję zdjęć. W przeciwnym wypadku żaden bank nie będzie mógł sprzedać naszych zdjęć, bo jak się okazuje nie będą one mogły być nigdzie publicznie wykorzystane. Te wszystkie licencje wiążą się z prawami autorskimi do zdjęć. Jak się okazuje fotografia jest czyimś prywatnym wytworem, dlatego jeżeli ktoś będzie chciał ją wykorzystać, będzie musiał zapytać autora o pozwolenie. Jeżeli ten wyrazi zgodę na upublicznienie jego pracy, będzie się to wiązało z przekazaniem pewnym osobom praw autorskich do danego zdjęcia. Nasze polskie prawo jest tak skonstruowane, że nie można wykorzystywać cudzej pracy do własnych celów. Każde takie wykorzystanie musi być udokumentowane odpowiednimi papierami. Jeżeli tak nie jest, to osoba, która bez wiedzy i zgody autora danego zdjęcia wykorzystuje je, popełnia przestępstwo. Prawa autorskie powinny być świętością dla każdego, ponieważ jeżeli tak nie będzie to nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie zapanuje chaos. Każdy będzie sobie wykorzystywał zdjęcia innych bez pozwolenia, a co za tym idzie – ci, którzy napracowali się nad efektem końcowym z pewnością nie zarobią. Licencje zdjęć to bardzo poważna sprawa. Każdy powinien przestrzegać tego, żeby zdobywać te dokumenty. Tylko one pozwalają nam na wykorzystanie cudzej pracy do swoich celów. Pamiętajmy o tym, jeżeli nie chcemy popełnić żadnego przestępstwa. Jak można zauważyć coraz częściej dochodzi do tego, że ktoś wykorzystuje cudzą własność bez Jego wiedzy. Nie powinno tak być, bo przecież żyjemy w państwie prawa.

No Comments, Be The First!