Ująć piękno natury na jednej fotografii

Nie raz mogliśmy oglądać, chociażby w programach przyrodniczych wspaniałe zdjęcia ukazujące pewne momenty z natury, z życia roślin czy drzew. Dzięki nim mogliśmy być świadkami rozwijania się kwiatów, liści, rośnięcia zwierząt ich rozwoju i innych rytuałów. Wielokrotnie, oglądając takie filmy czy tez albumy z fotografiami, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wysiłku kosztuje takiego fotografa wykonanie choćby jednego ujęcia. Wszak fotografia przyrodnicza to coś, czego nie da się powtórzyć, to jeden moment, który może zdarzyć się raz w życiu, to moment którego nie mona przegapić.

Czytając czy też słuchając wypowiedzi wielu fotografów przyrody można odnieść wrażenie, że poświęcają temu cały swój wolny czas. Wielu z nich podkreśla, że fotografia przyrodnicza to coś, co wymaga całkowitego oddania, poświęcenia a przede wszystkim miłości do fotografii, miłości do przyrody. Nie da się zrobić dobrego zdjęcia z marszu. Czasami aby uchwycić naprawdę bardzo dobre ujęcie, konieczny jest spędzić kilku, kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu godzin na łonie przyrody z aparatem często ustawionym w jeden, punkt. Niektórzy – Ci bardziej zwariowani spędzają na łonie natury wiele dni a nawet tygodni nie wykluczając wielu miesięcy – wszystko po to, aby stworzyć film, jakiego świat jeszcze nie widział.

Jak dzieli się fotografia przyrodnicza? Co można w jej ramach fotografować? Otóż w ramach tej dziedziny jaką jest fotografia przyrodnicza można robić następujące zdjęcia:

– chmury i niebo – jest wielu fotografów, którzy fotografują nieboskłon. Nieboskłon pełen gwiazd nocą, nieboskłon pełen chmur czy z tęczą. Wydawać by się mogło, że to nic ciekawego ani nic wymagającego, ale jednak dla wielu osób jest to prawdziwa pasja,

– zwierzęta – tutaj fotografia przyrodnicza nastawiona jest na fotografowanie wszystkiego, co żywe, czyli owady, zwierzęta, ptaki, gryzonie, robaki – dosłownie wszystko. Najlepiej w całej okazałości, jak najbardziej dokładnie. Te zdjęcia są chyba najtrudniejsze. Czasem aby zrobić naprawdę dobre zdjęcie należy uzbroić się w cierpliwość i czekać, czekać, czekać…

– roślinność – fotografia przyrodnicza na stawiona na robienie zdjęć drzewom, kwiatom, trawom – wszystkiemu co zielone, kwitnące i naturalne.

Do czego wykorzystywana jest gotowa fotografia przyrodnicza? Otóż z niej powstają różnego rodzaju albumy, katalogi, filmy przyrodnicze, kalendarze, plakaty. Dla wielu ludzi ta forma fotografii jest hobby, z którego nie czerpią korzyści finansowych, w zamian za nie mają mnóstwo satysfakcji. Powstają różnego rodzaju koła miłośników fotografii przyrodniczej. Przekazują sobie wzajemnie swoje doświadczenia, tworzą wystawy swoich fotografii, organizują sobie warsztaty celem podniesienia swoich kwalifikacji. A jeśli Ty jeszcze się nie zdecydowałeś wciąż aparatu w dłoń i wyjść na łono natury, to nie masz się co zastanawiać. Wiosną można zrobić naprawdę przepiękne zdjęcia! Budząca się do życia roślinność, zwierzęta, wiosenne burze, majowe chmury i tęcze – warto uwiecznić ich piękno na własnych fotografiach.

No Comments, Be The First!