Fotograf sportowy – kto to taki?

Fotografia ma to do siebie, że tak naprawdę można ją podzielić na wiele dziedzin. Można fotografować śluby i wówczas będzie to fotografia ślubna. Można fotografować modę, robić sesję zdjęciowe z pokazów i wówczas będzie to fotografia modowa. Jak się okazuje jednym z działów fotografii jest również fotografia sportowa. Co to takiego jest i kim jest fotograf sportowy opiszemy za chwilę poniżej.

Jak widać fotograf sportowy również istnieje. Jest to jedna z ważniejszych osób np. w gazetach sportowych, to on jest odpowiedzialny za idealne zdjęcia do artykułów np. z Igrzysk Olimpijskich czy też Mistrzostw Świata. Fotograf sportowy nie musi mieć wbrew pozorem bardzo drogiego, idealnego sprzętu, ważne jest aby miał zmysł estetyczny i potrafił uchwycić w krótkim czasie, to co najpiękniejsze w danej konkurencji. To właśnie jest najważniejsze, aby fotograf sportowy potrafił uchwycić to, za co kibice kochają sport, moment, który był dla nich ważny.

Kiedy fotograf sportowy wyrusza na polowanie, ważne jest aby miał dobrze ustawiony aparat fotograficzny. Jak to zrobić? Wiadomo, że zdjęcia sportowe, to szybkie zdjęcia. Uchwycenie kadru chwilę przed porażką, bądź nawet w tej samej chwili jest bardzo cenne. Dlatego też ważne jest aby Wasz aparat miał maksymalnie skrócony czas otwarcia migawki i jak najszerzej otwartą osłonę. Jeżeli nie macie w swoich urządzeniach możliwości manualnej zmiany tych ustawień, to z pewnością powinniście mieć tryb sportowy, który umożliwi Wam robienie doskonałych zdjęć. Fotograf sportowy to szybki fotograf, który potrafi ciekawą rzecz uchwycić w ułamku sekundy. Jeżeli nie znacie jeszcze dokładnie możliwości aparatu, który kupiliście, to warto, zanim wybierzecie się na sportowe łowy, poeksperymentować, żebyście mieli świadomość na co stać Wasz aparat. Fotograf sportowy bowiem nie ma czasu na zastanawianie się, którą opcję włączyć. Musi zrobić zdjęcie i wiedzieć, że będzie ono dobre.

Ważny, jak nie najważniejszy jest również pomysł na zdjęcie. Jeżeli chcecie mieć najlepsze zdjęcia, które obiegną świat, to musicie odpowiednio się ustawić. Dobre zdjęcie, przy dobrej technice da się nawet zrobić zwykłym aparatem. Nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. Jeżeli jednak nie będziemy mieli na nie pomysłu, to nic z tego nie wyjdzie. Raz, że musimy mieć dobre pole manewru, a co za tym ustawić się w takim miejscu, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał, a dwa musimy znać swój aparat na tyle, żeby wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Jeżeli nie będziemy mieli specjalistycznego sprzętu, to musimy pamiętać, że nasz aparat nie uchwyci czegoś, co jest daleko, dlatego też musimy wybrać takie miejsce, aby to co chcemy uwiecznić wypełniło cały nasz kadr. Tylko wtedy mamy pewność, że zdjęcie wyjdzie nam doskonałe.

Każdy wie, że fotografia sportowa nie należy do tych najłatwiejszych. Człowiek, który decyduje się właśnie na ten kawałek chleba musi mieć pewną rękę, szybkie oko i liczyć się z tym, że do każdej sesji, do każdego wydarzenia będzie musiał się przygotowywać indywidualnie. Taki fotograf musi umieć uchwycić radość z wygranej, smutek z przegranej i wiele innych rzeczy.

No Comments, Be The First!