Fotograf mody – kto to taki?

Kiedy mówimy o fotografii nasuwa nam się od razu obraz mężczyzny z aparatem, który robi zdjęcia ślubne parze młodej. Jednak czy tylko ten rodzaj fotografii jest modny w społeczeństwie? Okazuje się, że nie. Coraz częściej mówi się o fotografach, którzy robią profesjonalne sesje zdjęciowe dla znanych marek odzieżowych. Kim więc jest fotograf mody i ile zarabia? Czy warto zainwestować w taki zawód?

Jak się okazuje fotograf mody, kiedyś niedoceniany – dziś jest rozchwytywany. Jeszcze kilka lat temu fotografia mody nie była tak dobrze znana, jak dziś. Współcześnie jest to jeden z najprężniej rozwijających się dziedzin fotografii. Jak się okazuje również fotograf mody w towarzystwie uznawany jest jako ktoś ważny. Być tego typu fotografem oznacza mieć prestiż. Ale, żeby nie było tak pięknie, to fotograf mody musi wybrać sobie dziedzinę, w której będzie chciał działać. Łatwo jest powiedzieć, że jest się fotografem mody, który robi profesjonalne sesje zdjęciowe, jednak okazuje się, że ten typ ma jeszcze swoje odnogi i tak naprawdę osoba, która robi zdjęcia musi podpiąć się pod którąś z kategorii. Jeżeli będzie uważała, że jest dobra we wszystkich (nie negujemy tego), to tak naprawdę może nie być dobra w żadnej dziedzinie. Jakie więc są kategorie modowych fotografów?

Fotograf mody może robić zdjęcia typu:

– fashion, czyli takie, gdzie będzie skupiał się wyłącznie na ubraniach. To one będą obiektem pożądania jego obiektywu. Modelka w tego typu zdjęciach schodzi na drugi plan. Owszem, musi ona ubranie zaprezentować jak najciekawiej, jednak fotograf skupia się tylko i wyłącznie na stroju. Można powiedzieć, że ten rodzaj fotografii najbardziej odzwierciedla to, co robi fotograf mody.

– glamour – tutaj ważna jest modelka. Owszem fotograf mody, jak sama nazwa wskazuje robi zdjęcie również ubraniom, jednak najważniejsza dla niego jest modelka. Jej ubiór jest tylko uzupełnieniem tego, co ona ma do zaprezentowania.

– beauty – są to zdjęcia, na których fotograf nie uwiecznia ubrań, tylko samą modelkę, a w szczególności jej piękną twarz. Nie są tutaj istotne ubrania. Takie zdjęcia robi się głównie na kampanie reklamowe salonów piękności.

Jeżeli fotograf chce być dobry w tym co robi, to powinien wybrać jedną specjalizację spośród zaprezentowanych.

Jak się okazuje, po przeprowadzeniu badań, fotografia mody jest najbardziej rozwijającym się typem tego typu zajęcia. Co za tym idzie osoby, które właśnie nim się zajęły mają pełne ręce roboty, ponieważ zarówno przemysł odzieżowy, jak i kosmetyczny rozwija się w zastraszającym tempie, a co za tym idzie – musi się promować. Dlatego też fotografowie, którzy zdecydowali się na sesje zdjęciowe projektantów mody czy też znanych marek kosmetyków nie narzekają na zarobki. Ostatnio zawrzało, kiedy wyszło na jaw, że fotograf, który zrobił zdjęcia 120 kandydatom jednej z partii politycznych dostał za to bagatela 200 tys. zł. Fakt, może nie wszyscy tak dobrze zarabiają, ale przyznać trzeba, że przemysł fotograficzny rządzi się swoimi prawami i ten, kto robi dobre zdjęcia może naprawdę nieźle na tym zarobić.

No Comments, Be The First!