Fotograf zarobki – ile możesz dostać za zdjęcia?

Fotografia jest zajęciem, które, jeżeli mamy do tego predyspozycje, może nam dać niezłe pieniądze. Fotograf zarobki swoje często ukrywa, bo chce, aby środowisko myślało, że nie jest to dobry interes. Jak się okazuje ten typ zajęcia nie zamyka się w żadnych ramach, ponieważ, kiedy przyjrzymy się dziedzinom, w których można wykorzystać robienie zdjęć, okazuje się, że jest ich mnóstwo.

Jakiego rodzaju fotografów zatem możemy wyróżnić? Do tych najczęściej wymienianych zalicza się fotografów: ślubnych, plenerowych, mody, studyjnych itp. Tak naprawdę można tymi typami określić jednego fotografa, jeżeli potrafi dobrze robić wszystkie rodzaje zdjęć. Jednak z doświadczenia wiadomo, że osoba, która robi wszystko, tak naprawdę nie potrafi zrobić dobrze niczego. Dlatego też lepiej, kiedy specjalizujemy się jednej dziedzinie fotografii.

Wracając do zarobków, to jak przystało na każdą branżę są one różne. Fotograf zarobki może mieć mniejsze bądź większe w zależności od tego ile lat pracuje, na jakim sprzęcie. Tak naprawdę na to wpływ ma wiele czynników. Ale tak naprawdę do końca nikt nam nie powie, jak fotograf i zarobki jego wyglądają. W towarzystwie się o tym nie mówi, bo jest to temat tabu. Dlaczego? Fotograf zarobki swoje ukrywa bojąc się najzwyczajniej w świecie konkurencji. Wiadomo, że przecież ta nie śpi. A na dodatek w ostatnich czasach pojawiło się na rynku wielu niedoświadczonych w tym fachu, którzy oferują swoje usługi po bardzo niskich cenach. Zresztą nie tylko w tej branży tak jest. Generalnie branża artystyczna ma ciężko, bo wystarczy, że pojawi się kilku, którzy myślą, że coś potrafią, dadzą niską cenę za usługi i potem doświadczony artysta nie ma już szans na pokazanie swoich umiejętności.

Wracając do tematu – fotograf zarobki swoje wycenia bardzo różnie. W zależności od tego, jakiego typu zdjęcia ma zrobić. Jak się okazuje fotograf prasowy nie ma wcale tak źle, bo jego stawka zaczyna się dopiero od 3,5 tysiąca złotych. Całe sesje zdjęciowe kosztują nawet po 29 tys. zł dla doświadczonego fotografa, zaś początkujący może wziąć od 2000 do 3000 zł. Nic dziwnego, że fotograf zarobki swoje ukrywa, chcąc pomarudzić, że nie jest to intratny zawód. Każdy chciały tak zarabiać. A raczej nie ma takiej możliwości. Fakt, ten który nie jest modowym fotografem i nie robi sesji zdjęciowych dla znanych marek może zarabiać znacznie mniej, jednak nie dajcie się zwieść, kiedy wasz fotograf zarobki swoje oceni bardzo nisko i będzie narzekał, że jest mu ciężko. Tak naprawdę wcale tak nie jest, bo branża fotograficzna zawsze będzie prosperować bardzo dobrze. Nie oszukujmy się – zdjęcia zawsze będą każdemu potrzebne, nie ważne czy będzie to sesja zdjęciowa dla znanej marki odzieżowej, czy tylko zwykła sesja ślubna ( a i ta wcale nie kosztuje mało, bo z badań wynika, że za dobrą sesję zdjęciową pary młode potrafią zapłacić nawet 20 tysięcy złotych).

Jak więc widać fotograf nie może narzekać na to ile zarabia, tak naprawdę wszystko zależy od niego i jego umiejętności no i od tego, w której części Polski mieszka. Wiadomo bowiem, że w Warszawie zarobi więcej niż w Koninie.

No Comments, Be The First!