Początki w fotografowaniu

Fotografią dziś zajmuje się wielu ludzi. Ma to związek z łatwym dostępem do dobrego i nie drogiego sprzętu. Poza tym bardzo łatwo jest przekształcić swoje zdjęcie tak żeby nabrało walorów artystycznych. Każdy kto robi zdjęcia, zwłaszcza jeśli zajmuje się tym zupełnie amatorsko, ma w pamięci sentymentalne fotografie z początków dwudziestego wieku. Wtedy to popularny był styl melancholijnych przedstawień ulic w deszczu z dorożką w tle. Filtr z sepią przekształca zdjęcie udając, że jest ono artystyczne. Dzięki temu każdy może poczuć się artystą. Nikt nie mówi, że to źle. Ale jeśli chcemy poważnie zająć się fotografią to warto zapoznać się dokładnie z jej historią.
Zdzisław Beksiński, bardzo popularny dziś, nie żyjący już malarz swoją przygodę ze sztuką zaczynał właśnie od fotografii. Z wykształcenia był inżynierem więc jest żywym dowodem na to, że można być artystą bez studiów. (Podobnie w drugą stronę ponieważ, żadne studia nie zrobią z nas artysty.) Robił czarno-białe proste ale wstrząsające fotografie i wysyłał je n konkursy. Kiedy okazało się, że wygrywa wiele z nim postanowił zająć się również innymi dziedzinami sztuk plastycznych. Niewątpliwie przygoda z fotografią była pierwszym krokiem w rozwoju jego świadomości artystycznej, co zaowocowało w jego pracach malarskich najbardziej.

Fotografia jest nie tylko sama w sobie bardzo inspirująca ale również pomaga zrozumieć zasady kompozycji szybciej niż w momencie kiedy robimy to na płótnie. Dziś to popularne medium z którego korzystamy właściwie bez przerwy. Nawet jeśli fotografią zajmujemy się zupełnie amatorsko i przyjemność sprawia nam zwykłe cykanie zdjęć w ładnych miejscach to nie zaszkodzi zapoznać się z kilkoma zasadami na temat fotografowania i kompozycji.
Zdarza się, że ktoś z talentem, zupełnie intuicyjnie robi piękne zdjęcia. Mimo to o wiele łatwiej i szybciej uda nam się uchwycić to co mamy zamiar przedstawić , gdy będziemy mieć na względzie na przykład zasadę nie ustawiania żadnego przedmiotu w miejscu skrzyżowania się osi kadru lub, gdy będziemy mieć odpowiednie lampy. Możemy też zastosować kilka prostych trików, pobawić się trochę różnokolorowymi kartkami używając ich jako przesłon dla lampy. Czasami wystarczy zwykła biurowa lampa z odpowiednią mocą żeby nasze zdjęcie wyglądało bardziej profesjonalnie. Nawet nie jest nam do tego potrzebny najwyższej jakości aparat. Wystarczy ten który znajdziemy w swoim smartfonie.

Przygoda z fotografią może być początkiem długiej i dającej wiele satysfakcji , pasji. Jeżeli mamy zamiar zająć się fotografią modelek to warto poprzeglądać materiały filmowe z profesjonalnych sesji najlepszych fotografów. W pracy z ludźmi bardzo ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktu. Okazuje się, że bardzo istotne jest to zwłaszcza w fotografowaniu. Istotny jest czynnik psychiczny ponieważ nawiązując kontakt z modelem możemy pokazać na zdjęciu jego prawdziwe uczucia i emocje a przecież o to najbardziej chodzi, aby zdjęcie było autentyczne. Najlepsi kontrolują sytuacje z modelem starają się go ośmielić żartując lub proszą by opowiedzieli najsmutniejszą lub najzabawniejszą sytuacje ze swojego życia tak aby uchwycić prawdziwe, przywołane za pomocą wspomnień, uczucia na ich twarzach.

No Comments, Be The First!