ISO – problematyczne czy łatwe do poskromienia?

By wykonać dobre zdjęcie, trzeba w odpowiedni sposób ustawić wiele parametrów. Każdy z nich może być problematyczny i trudny w opanowaniu, jednak po nauczeniu się, jak używać aparatu w 100%, można zauważyć znaczną poprawę umiejętności fotograficznych i dużo wyższą jakość zdjęć. Tryb automatyczny aparatu, który mają ustawieni nowi posiadacze lustrzanek i cyfrówek, dopiera parametry w zależności od wielu czynników. Są to zwykle wartości uśrednione i nie zawsze dobrze dopasowane. Z tego powodu zdjęcia wykonane w trybie AUTO są często dużo gorsze niż przy samodzielnie ustawionych parametrach. Oczywiście, na początku może się zdarzyć wiele złych zdjęć, niepowodzeń czy problemów. Jednak po opanowaniu wszystkich właściwości można mieć pewność, że fotografie będą dużo lepsze niż te zrobione w trybie AUTO.

Jednym z bardziej problematycznych parametrów jest ISO, z którym problem ma wielu nawet dobrze zaznajomionych z lustrzanką fotografów. ISO pokazuje czułość matrycy lub filmu na światło, skrót ten używany jest na całym świecie ze względu na standaryzację i wszędzie znaczy to samo. Nie będzie więc problemu ze znalezieniem tej opcji w aparacie, a nawet telefonie komórkowym [niektóre z nich także posiadają już możliwość ustawiania tak zaawansowanych parametrów].

ISO oznaczane jest zwykle wartościami od 50 do 1600, choć wiele zależy w tej kwestii od konkretnego modelu aparatu. Mniejsza wartość oznacza mniejszą czułość na światło i na odwrót. Niższe ISO sprawia, że zdjęcie będzie ostrzejsze, wykonane w lepszej jakości i kolorystyce. Podczas zdjęć w słoneczny dzień, czy to krajobrazów, natury czy ludzi, dobrze jest ustawić ISO na niskim poziomie i cieszyć się doskonałą jakością i ostrością. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze może sprawdzić się dobrze, np. przy niewielkim źródle światła czy podczas złych warunków atmosferycznych. Jeśli dzień jest pochmurny, można posłużyć się odrobinę wyższymi wartościami, np. 400 czy 600.

Wysoka czułość ISO, np. 1200 czy 1600 zmienia znacznie wygląd zdjęcia, które staje się zaszumione, bardziej ziarniste i o słabiej oddanej kolorystyce. Sprawdzi się to jednak w niektórych sytuacjach, np. ciemnych pomieszczeniach czy podczas nocnych zdjęć. Ziarnistość widoczna jest zwykle na słabo oświetlonych zdjęciach, jednak nie zawsze przeszkadza. Czasami nadaje zdjęciu ciekawy charakter i sprawia, że staje się ono wyjątkowe. Bywa też, że to, co zostało uwiecznione na zdjęciu jest dużo ważniejsze od jego jakości. Tak bywa na przykład podczas koncertów. Można próbować poprawić ziarnistość w programach graficznych lub przerobić zdjęcie na czarno-białą kolorystykę.

Warto poznać zasady używania ISO – wpływają one bowiem w ogromny sposób na jakość zdjęcia oraz jego ostrość. Fotografowanie przy ustawieniu wysokiej czułości w pogodny dzień mija się z celem, jednak zawsze warto eksperymentować i szukać tego, co odpowiada nam najbardziej. Znajomość tego, jak działa czułość na światło w aparacie otwiera wiele nowych możliwości i pozwala tworzyć unikatowe zdjęcia. Należy próbować i zmieniać wartości samemu, by wypracować swój własny styl.

No Comments, Be The First!