Jak fotografować zwierzęta

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach zaczyna interesować się i zajmować fotografią. Wynika to przede wszystkim z  rozwoju nowoczesnych technologii. Dzisiaj aparat fotograficzny znajduje się w każdym domu. Mają do niego dostęp również dzieci i młodzież. Tak naprawdę, każdy z nas ma aparat fotograficzny w swoim smart fonie, który bywa kilka razy lepszy od profesjonalnych sprzętów, którymi posługiwali się jeszcze kilka lat temu profesjonaliści. Aparaty fotograficzne nie są już takim luksusem, jak kiedyś, o czym świadczą ich ceny. Obecnie aparat średniej klasy, którym można robić naprawdę niezłe zdjęcia kosztuje około kilkuset złotych.
Oczywiście, jeżeli chcemy zajmować się fotografią profesjonalnie, konieczne staje się dokupienie różnego rodzaju akcesoriów, jak obiektywy i lampy, ale zwyczajnemu amatorowi powinien w zupełności wystarczyć sam aparat.
Bardzo często fotografią interesuje się młodzież. Wynika to z tego, że w modzie jest wrzucanie swoich zdjęć na różnego rodzaju portale społecznościowe. Wiele z nich funkcjonuje właściwie tylko i wyłącznie na zasadzie wrzucania tam fotografii.
Jest to całkiem ciekawa pasja i dobra dla młodych ludzi, ponieważ dzięki niej mogą mieć więcej kontaktu ze światem zewnętrznym i na przykład z przyrodą. Obecnie, nawet średniej klasy aparaty fotograficzne pozwalają na robienie niezłych zdjęć przyrodzie dzikiej i zwierzętom domowym.
Bardzo popularne stało się robienie zdjęć swoim domowym pupilom. Ludzie zaskakują je w różnych, komicznych sytuacjach, lub też sami do nich doprowadzają, na przykład przebierając swoje psy i koty. Wiele osób decyduje się także na wyjazd na łono natury i pragnie fotografować dzikie zwierzęta, na przykład te, które spotkać można w lesie, czy na łące. Często są to niewielkie gryzonie, albo ptactwo, ponieważ takie nie boją się człowieka i nie uciekają przed nim. Ciężko jest już sfotografować lisa, czy dzika. Wymaga to wielogodzinnego oczekiwania w ukryciu i przede wszystkim w ciszy. Niezbędny jest także odpowiedni kamuflaż. Niekiedy potrzebne jest kilka godzin takiego siedzenia, a okazja na pstryknięcie zdjęcia pojawia się zaledwie jedna i trawa kilka sekund. Trzeba być przy tym bardzo uważnym i cały czas trzymać aparat fotograficzny, aby okazja nam nie umknęła.
Wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji fotografujemy zwierzęta. Należy dostosować ustawienia aparatu do tego, czy jesteśmy w domu i chcemy zrobić zdjęcie śpiącemu kotu, czy też fotografujemy przelatujące nad naszą głową ptaki i musimy celować naszym obiektywem prosto w niebo. Oczy zwierząt bardzo nie lubią lamp błyskowych, o czym warto pamiętać.
Dzisiaj już nawet nasze telefony komórkowe umożliwiają nam fotografowanie maleńkich stworzeń, jak biedronki, czy inne owady. Nie ma się jednak co oszukiwać, że telefonem komórkowym zdziałamy cuda. Najlepszym rozwiązaniem jest uczestniczenie w kursie fotograficznym, jeżeli chcemy poznać tajniki fotografowania przyrody. Tam poznamy nie tylko odpowiednie techniki, ale także sprzęt, który ułatwi znacznie to zadanie.

No Comments, Be The First!