Zawód fotograf

O fotografii do tej pory rzadko mówiło się, że może być zawodem. Stało się jednak inaczej i coraz więcej osób deklaruje się, że jest fotografem także z wykształcenia. Nie wszyscy jednak zakładają studia fotograficzne, gdzie robione są zdjęcia dowodowe, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich 50 lat. Współczesna fotografia rządzi się zupełnie innymi prawami i obecnie fotografowie pracują w swoich domach, aranżując któreś z pomieszczeń na studio fotograficzne. Prace najczęściej odbywają się także w plenerze, ponieważ coraz więcej osób marzy o sesji na łonie natury.
Studia
W Polsce bardzo wiele uczelni wyższych oferuje studia na kierunku fotografia. Najczęściej są to Akademie Sztuk Pięknych, jednak istnieje też wiele szkół prywatnych, gdzie zarówno dziennie jak i zaocznie czy wieczorowo, można uczyć się zasad pracy z aparatem i modelami. Studia fotograficzne nie należą do łatwych i bardzo wiele osób, nawet tych które uważały, że fotografia jest ich największą pasją, często rezygnuje. Ze studiów, nie z fotografii. Teoria, a praktyka okazuje się często murem nie do przeskoczenia. Wielu najlepszych fotografów w ogóle nie ma kierunkowego wykształcenia, jak chociażby sam Marcin Tyszka. Fotografia od zawsze była jedynie ich pasją, która postanowili zamienić w dochodowy zawód. Udało im się, dlatego nie należy się poddawać.
Technik fotografii
Chcąc zdobyć doświadczenie teoretyczne w fotografii, nie trzeba od razu kończyć studiów fotograficznych. Dobrym rozwiązaniem będzie również ukończenie szkoły policealnej o kierunku technik fotografii. W Polsce jednak w dalszym ciągu niewiele miejsc oferuje taki kierunek, dlatego trzeba dobrze poszukać. Dodatkowo, warto również postawić na specjalistyczne kursy doszkalające, które jeszcze bardziej podniosą wiedzę z zakresu fotografii i wyjaśnią, do czego tak naprawdę służą te nieużywane przez nas funkcje w aparacie.
Płaca
Nie da się ukryć, że na początku fotografia nie przynosi wielkich kokosów. Trzeba być naprawdę zdolnym i mieć mocną pozycję na rynku, aby od razu otrzymywać wysokie wynagrodzenie za swoje zdjęcia. Po czasie jednak, kiedy zacznie działać poczta pantoflowa, a my nabierzemy pewności, że to co robimy ma sens, podoba się innym i nie warto z tego rezygnować, przyjdzie czas na podniesienie cen. W najlepszym momencie swojej pracy, fotograf może za jedną sesję zdjęciową wziąć nawet kilka tysięcy złotych. Nikogo to jednak nie dziwi. Kunszt fotografii, warsztat i lata praktyki sprawiają, że zdjęcia stają się naprawdę dziełem sztuki, a uwiecznienie niezapomnianych, ulotnych chwil na fotografiach jest teraz bardzo modne. Chcemy mieć możliwość powrotu do wspomnieć z tych ważnych dla nas dni, a jedynie pięknie zrobione fotografie są w stanie oddać atmosferę i podniosłość tego, co wówczas czuliśmy my i nasi goście. Fotografia jest najlepszym wspomnieniem, zaraz po tym, które zostaje w naszej głowie i w naszym sercu. Nie ma lepszego prezentu, który możemy sobie sprawić z okazji ślubu, komunii, narodzin dziecka czy ważnej dla nas rocznicy.

No Comments, Be The First!