Dla wszystkich początkujących i nie tylko

Każdy kiedyś coś zaczyna robić, każdy z nas kiedyś stawiał pierwsze kroki. To normalne i zupełnie naturalne. Ważne jest, aby zawsze owe pierwsze kroki stawiać w towarzystwie, w obecności kogoś bardziej doświadczonego, kogoś, kto będzie w stanie złapać nas za rękę, kiedy się potkniemy albo chwilowo stracimy równowagę. Przechodząc z metafory do realiów, można przytoczyć taki przykład – jeśli ktoś ma ochotę zajmować się fotografią, a nie ma o niej bladego pojęcia, to lepiej, aby zaczynał robić swoje pierwsze zdjęcia pod okiem fachowca. Dzięki temu nie nabierze złych nawyków, które w przyszłości poskutkują kiepskimi zdjęciami. Gdzie można zdobyć podstawy fotografii?

Wydawać by się mogło, że fotografowanie traktowane w granicach hobby nie przywiedzie nikomu na myśl specjalnego kształcenia się w tym kierunku i zdobywania specjalnej wiedzy. A jednak! Na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało sporo szkół, które wykładają nie tylko podstawy fotografii, ale w których można zdobyć także umiejętności czysto profesjonalne, niezbędne do traktowania fotografii jako sposobu na życie. Szkoły te są na ogół prywatne, co za tym idzie płatne. Rodzice są jednak skorzy do zafundowania swojej pociesze szkoły, w której zdobędzie podstawy fotografii, nawet jeśli miałoby to sporo kosztować. Niestety, do dzisiaj nie można po takowej uzyskać żadnego tytułu zawodowego, co jest sporym rozczarowaniem, zwłaszcza dla tych, którzy pragną zawodowo zająć się w przyszłości fotografowaniem. Można mieć jedynie nadzieję, że z biegiem lat sytuacja ta ulegnie poprawie.

Oczywiście żeby załapać i zdobyć podstawy fotografii, wcale nie trzeba wysyłać dzieci czy chadzać samemu do szkoły. Można rozeznać się w różnego rodzaju zajęciach czy warsztatach bezpłatnych organizowanych przez różnego rodzaju świetlice czy stowarzyszenia. To także doskonały sposób na to, aby poznać ludzi znających się na rzeczy, posiadających określone umiejętności, którymi mogą się podzielić. Często aby skorzystać z takich zajęć wystarczy po prostu się zapisać i regularnie w nich uczestniczyć. Takowe organizowane są zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym, dorosłym jest znacznie trudniej załapać się na podobne zajęcia.

Co obejmuje taki kurs mający na celu ukazanie słuchaczom coś takiego jak podstawy fotografii? Oczywiście jak sama nazwa wskazuje – zapewne te podstawowe rzeczy. Zapewne pomija się kwestię trzymania aparatu fotograficznego, choć oczywiście i to powinno stanowić jedną z pierwszych wpojonych zasad. Takie podstawy fotografii to zapewne czułość i umiejętność wykorzystania światła tudzież organizacja i ustawienie doświetlenia. Nie ma bowiem żadnej wątpliwości, że to właśnie światło sprawia jak wygląda fotografia – czy jest dobra czy też może jednak zła. Z pewnością podstawy fotografii to także teoria – uświadomienie sobie historii fotografii, jej typów, oraz przybliżenie charakterystyki poszczególnych. Wszak młody człowiek tudzież młody adept sztuki fotografowania także i taką wiedzę powinien posiadać, choć oczywiście teorii znacznie łatwiej jest się nauczyć w zaciszu czterech ścian.

No Comments, Be The First!