Fotografia i sztuka

Fotografia została odkryta jakieś dwieście lat temu i nie od razu była dziedziną sztuki. Ale już Leonardo da Vinci wykorzystywał camera obscura do robienia szkiców do swoich obrazów. Fotografia, na początku sama w sobie była wielkim zjawiskiem. Niemal magią. Nagle okazało się, że malarstwo traci jedną ze swoim funkcji. Portret osoby bliskiej można utrwalić za pomocą światła zamiast pędzla. W ten oto sposób staranie wypracowane przez malarzy portrecistów, sposoby na pozy do obrazów portretowych, zostały przejęte przez fotografów. Można powiedzieć że to był początek sztuki fotografii.

Rozpowszechnienie się fotografii miało bez wątpienia wpływ na sztuki plastyczne. Malarstwo przestało być tak drogą i awangardową dziedziną. Gdyby nie fotografia nie powstałaby też kamera i nie rozwinęłaby się sztuka filmu, tak dziś popularna i łącząca w sobie tak wiele sztuk. Dla porównania – koszt namalowania obrazu Michała Anioła znanego jako Madonna w błękicie, wynosił mniej więcej tyle co kosztu dzisiejszej superprodukcji filmowej. Obraz ten był tak kosztowy ze względu na barwnik w kolorze ultramaryny, którego cena była porównywalna z ceną złota. Dziś farby są dużo tańsze a malarze nie muszą sami ich sporządzać. Poza tym sztuka malarstwa straciła swoją funkcję użytkową, którą przejęła właśnie fotografia.

Rozwinięcie się fotografii miało też wpływ na kulturę. Przykładem na to jest chociażby portret pośmiertny, robiony osobom zmarłym wraz z ich rodziną. Był to powszechny zwyczaj praktykowany w dziewiętnastym wieku. Przypomina to o portretach trumiennych z Fajum malowanych na zamówienie w Egipcie. Fotografia wzorowała się ma malarstwie i chociaż dzisiaj zdarza się, że portrety wykonują malarze to nie oni czerpią z technik przedstawiania osoby przez fotografów lecz odwrotnie. Fotografia sięga daleko wstecz i wykorzystuje osiągnięcia starych mistrzów.
Fotografia to nie tylko portrety. Jedną w ważnych dziedzin tej sztuki jest fotografia dokumentalna. Istnieją dzieła fotografii dokumentalnej, które obiegły cały świat wpływając na uczucia i sądy wielu ludzi. Podobno jedna fotografia potrafi zmienić bieg wojny. Na ten temat powstał nawet film. Warszawie poszukują dziewczynki ze zdjęcia, które wykonał amerykański fotograf, na ruinach powojennej stolicy. Wszyscy znamy zdjęcie muzułmańskiej dziewczynki z odsłoniętą twarzą, zdobiące okładkę jednego z numerów National Geographic . Wiele kontrowersji wywołało zdjęcie zrobione umierającemu z wygłodzenia, afrykańskiemu dziecku na którym stał sęp. Obiegło cały świat a wielu ludzi oskarżało fotografa o nieludzie zachowanie, ponieważ nie pomógł dziecku. Ta dziedzina fotografii jest najbardziej wstrząsająca i przemawiająca do widza, ponieważ zawiera w sobie wartości artystyczne i niezaprzeczalną dosłowną prawdę o rzeczywistości. Pełni również funkcje kulturową, ponieważ wpływa na odbiór rzeczywistości i czasami może powiedzieć więcej na temat danej sytuacji niż reporterskie relacje z wydarzeń.

Fotografia to sztuka, która nadal się rozwija. Badania nad światłem przeprowadzane przez mistrzów Bauhausu, wstrząsające fotografie dokumentalne czy sentymentalne portrety. Wciąż poszukuje się nowych sposobów na przedstawianie rzeczywistości taką jaka jest lub taką jaką widzimy w snach.

No Comments, Be The First!