Organizacja pleneru fotograficznego

Coraz więcej osób dzisiaj zajmuje się fotografią w ramach swojego hobby i sposobu na spędzenie wolnego czasu. Wynika to z tego, że wszyscy mamy dostęp do dość profesjonalnych sprzętów. Nawet nasze telefony komórkowe umożliwiają nam fotografowanie świata, w całkiem niezłej jakości.
Wiele osób preferuje fotografowanie dzikiej przyrody i plenerów, ponieważ to je odpręża i pozwala wypocząć, z dala od zgiełku miasta i hałasu. Bardzo popularne wśród takich amatorów fotografii, jak również prawdziwych profesjonalistów, stały się wyjazdy plenerowe fotograficzne. Takie wyjazdy trwają nawet kilka dni. Najczęściej wyjeżdża się w piękne miejsca na terenie Europy, śpi w niewielkich gospodarstwach lub motelach i całe dnie spędza na zwiedzaniu okolic i robieniu pięknych plenerowych zdjęć. Nikt nikogo nie popędza i nikomu nie przeszkadza. Wszyscy wyjeżdżają jako grupa, ale każdy może spędzić w dowolnym miejscu taką ilość czasu, jak potrzebuje. W jaki sposób zorganizować taki wyjazd plenerowy?
Przede wszystkim, pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na taki wyjazd. Powinno się ono charakteryzować niewielką zabudową oraz ogromną ilością przepięknych widoków. Najczęściej na plenery wybierane są tereny górskie. W Polsce niezwykle popularne stały się Bieszczady, z uwagi na przepiękne połoniny i łąki. Z zagranicznych rejonów, najczęściej wybierana jest oczywiście Toskania, z uwagi na swoje niesamowite plenery. Wiele osób decyduje się także na włoską Umbrię.
Kiedy już znamy miejsce docelowe, najlepiej zadbać o noclegi. Trzeba pomyśleć o tym, jak dużą grupę osób planujemy zabrać i wybrać miejsce odpowiednie dla nich. Najczęściej wybierane są niewielkie motele, które oferują również posiłki. Wszystko zależy teraz od tego, w jaki sposób planujemy przeprowadzić nasz wyjazd. Czy zdecydujemy się na organizację wszystkich przejazdów, dojazdu do samego miejsca noclegów, a także posiłków dla naszych kolegów i opłacenia przewodnika. Można bowiem zorganizować wyjazd w całości, lub skoncentrować się jedynie na autobusie na miejscu i przewodniku oraz noclegach. Większość osób preferuje jednak tę pierwszą wersję.
Konieczne staje się teraz zorganizowanie naszej grupy osób. Można oczywiście zaprosić swoich znajomych fotografów, ale często jest to niewielka grupa osób. Warto w takiej sytuacji jest ogłosić się na portalach dla profesjonalnych fotografów i amatorów. Wiele osób z chęcią korzysta z takich propozycji zorganizowanych wyjazdów plenerowych. Kiedy uzbieramy już naszą grupę, koniecznie trzeba poprosić o chociaż częściową zaliczkę na poczet opłacenia kosztów związanych chociażby z noclegiem, czy przewodnikiem.
Ten ostatni, wbrew pozorom, bardzo się przydaje w trakcie takich wyjazdów. Jest on bowiem w stanie zaprowadzić fotografów do najpiękniejszych miejsc. Powinien znać dobrze historię danego rejonu i wiedzieć, w którym miejscu i o jakiej porze dnia można sfotografować najpiękniejsze plenery. Warto jest przeznaczyć tę niewielką kwotę, aby móc samemu uczestniczyć w wyjeździe z przyjemnością i nie pełnić roli przewodnika.

No Comments, Be The First!