Jak zorganizować wystawę fotograficzną?

Dzisiaj coraz więcej osób zaczyna zajmować się fotografią. Są to przede wszystkim amatorzy, którzy uczą się tej sztuki samodzielnie i wykonują zdjęcia przede wszystkim dla swoich własnych potrzeb. Technika w ciągu kilku ostatnich lat bardzo poszła do przodu i nie jest już żadnym luksusem zakup dość profesjonalnego aparatu fotograficznego. Nawet te średniej klasy aparaty znacznie przewyższają swoim poziomem sprzęt, którym posługiwali się profesjonaliści dosłownie kilka lat temu.
Dzięki temu, że aparaty fotograficzne mamy nawet w swoich telefonach komórkowych, już małe dzieci zaczynają oswajać się z tym tematem i chętnie uczą się robić zdjęcia. Zaskakuje to, jak piękne fotografie potrafi robić młodzież szkolna. Wiele dzieci ma nawet w szkołach zajęcia z robienia zdjęć i dzięki temu potrafi je wykonywać na naprawdę wysokim poziomie. Pasja do fotografowania wynika także z potrzeb współczesnego Internetu. Większość serwisów społecznościowych funkcjonuje właśnie na zasadzie wrzucania swoich zdjęć. Najpopularniejszą ich formą są obecnie tak zwane selfie, czyli zdjęcia, które robimy sobie sami, trzymając w dłoni aparat fotograficzny.
Wielu młodych  nieprofesjonalnych, ale dobrze zapowiadających się fotografów marzy o tym, aby zorganizować wystawę swoich prac. Nie chodzi tu oczywiście o wystawę jedynie dla rodziny i przyjaciół, ale o normalna imprezę, an którą każdy może wejść z ulicy. Wydaje się im to nieosiągalne i niezwykle trudne, podczas gdy wcale tak nie jest.
Wystarczy nieco silnej woli, czasu i zaangażowania w sprawę, aby móc cieszyć się taką imprezą. Niezbędne będą również fundusze. Zdjęcia trzeba bowiem wydrukować i wywołać na wielkim formacie i to w bardzo dobrej jakości, żeby inni mogli je podziwiać. Niezbędne może się również okazać uiszczenie opłaty za wystawienie swoich prac w konkretnym miejscu. Są dwa wyjścia z takiej sytuacji. Po pierwsze, można postarać się o znalezienie sponsora. Nie są to wielkie pieniądze, więc być może i ktoś z rodziny zdecyduje się partycypować w kosztach.
Drugim wyjściem, jest znalezienie lokalu takiego, jak restauracja, czy kawiarnia, albo osiedlowy dom kultury. Wystarczy w odpowiedni sposób porozumieć się z właścicielem, a z pewnością wyrazi on zgodę na to, aby prace zawisły w jego lokalu za darmo. Nie możemy jednak w takiej sytuacji pobierać pieniędzy za bilet wstępu. Należy się nad tym zastanowić.
Kolejnym krokiem, jest oczywiście wybór samych fotografii oraz tematu naszej wystawy. Najlepiej, żeby zdjęcia te stanowiły jakąś spójną całość. Nie musza one oczywiście być robione w podobnych miejscach i wszystkie prezentować zwierzęta lub dziką przyrodę. Ważne, aby zachowana została jakaś myśl łącząca całą wystawę.
Niezwykle ważne jest również dotarcie do szerszej grupy osób, aby ktokolwiek wiedział o naszej wystawie. W tym wypadku niezawodne zdają się być media społecznościowe. Można bowiem rozreklamować całe wydarzenie zupełnie za darmo przez Internet. Przydadzą się jednak również wzmianki w lokalnej prasie, czy też na antenie lokalnego radia. Takie reklamy wiele nie kosztują, a pozwalają na dotarcie do naprawdę szerokiej grupy osób.

No Comments, Be The First!