Podstawy dobrego fotografowania

245506-Fotografowania-w-plenerze-mozna-sie-nauczycJeśli chcemy zacząć naszą przygodę z fotografią, warto byłoby się co nieco dowiedzieć o jej podstawach. Jak zatem zrobić dobre zdjęcie. Nie da się ukryć, że potrzeba do tego odrobiny talentu i wyczucia. Jednakże ważna jest też odpowiednia technika. Poniżej kilka cennych porad.

Ważnym czynnikiem wpływającym na jakość zdjęcia jest sprzęt. Warto wyposażyć się w dobry aparat, jeśli chcemy by nasze fotografie były najwyższej klasy. Najlepszym wyborem jest lustrzanka, jednakże początkującym fotografom zaleca się zaczynanie od czegoś prostszego. Nie warto od razu wykosztowywać się na wysokiej klasy sprzęt, którego i tak w pełni nie wykorzystamy, ponieważ nie będziemy znali jego funkcji. Poza tym obecnie, aparaty kompaktowe nie ustępują znacznie lustrzankom jeśli chodzi o jakość zwykłych zdjęć.

Pomijając sprzęt, o jakości zdjęcia decydują też umiejętności fotografa. Główną zasadą, jaką powinien się on kierować jest brak pośpiechu. Lepiej stracić trochę czasu, niż zrobić kiepską fotografię. Należy też pamiętać by nie ustawiać się pod światło.

Oprócz tych oczywistych reguł, są również inne, niekoniecznie wszystkim znane. Warto na przykład wiedzieć o tak zwanych „mocnych punktach”. Są to punkty powstałe w wyniku przecięcia linii dzielących zdjęcie na trzy części w pionie i poziomie. Jeśli ważny element fotografowanego obiektu, lub cały obiekt, znajdzie się w jednym z tych punktów, zdjęcie przykuje uwagę obserwatora. Udowodniono naukowo, że mózg zwraca szczególną uwagę na te właśnie punkty.

Żeby nasze zdjęcie było atrakcyjne, musi być oryginalne. Powinniśmy postarać się więc o ciekawe ujęcie. Dobrze zastosować asymetrię, lub sfotografować obiekt pod innym kątem niż widzielibyśmy go na żywo. Nie warto też wypełniać obiektem całego zdjęcia. Czasem lepiej zostawić więcej miejsca dla otoczenia. Niekiedy, mniejszy obiekt przyciąga większą uwagę, jeśli znajduje się we właściwym otoczeniu. Trzeba popuścić więc wodze fantazji i nieco poeksperymentować, by uzyskać niezwykle ciekawy efekt i przyciągnąć uwagę.

Jeśli fotografujemy człowieka, należy od początku wiedzieć jaką część sylwetki chcemy ująć. Czy ma to być zbliżenie na twarz, czy może cała postać. Często bywa, że fotograf nie podejmie tej decyzji. Skutkuje to wówczas kiepskim zdjęciem, ponieważ wprawne oko jest w stanie dostrzec niezdecydowanie, a przeciętny obserwator nie wie na czym ma skupić uwagę, przez co zdjęcie mu się nie spodoba. Nie należy również obcinać postaci w kostkach u nóg lub nadgarstkach, gdyż wygląda to nienaturalnie i jest drażniące dla oglądającego. Należy też pamiętać, by ustawić ostrość na oczy fotografowanej osoby.

To tylko niektóre z ważniejszych sztuczek poprawiających atrakcyjność zdjęcia. W miarę zdobywania doświadczenia, sami zaczniemy zauważać pewne normy i zależności. Warto jednak wziąć sobie do serca powyższe porady, żeby już na starcie mieć przewagę nad innymi początkującymi fotografami.

No Comments, Be The First!