Fotografia uliczna – czy dobrze ją interpretujemy?

Wielu z nas pojęcie fotografii ulicznej interpretuje bardzo dosłownie – jako fotografowanie ulicy, miast. Myśląc o fotografii ulicznej widzimy na zdjęciach budynki, jakieś graffiti, ulice, przystanki autobusowe, komunikację miejską. A w rzeczywistości bynajmniej nie o to chodzi w dziedzinie fotografii jaką jest fotografia uliczna. Jej głównym zadaniem jest bowiem ukazywania życia miasta poprzez ludzi w nim żyjących. Na fotografiach znajdują się więc osoby w jakiś sytuacjach – robiące zakupy, spacerujące po parku, żebrzące na stacji metra. Niby zwykłe, codzienne sytuacje, ale jednak okraszone jakąś metafizyczną innością, czymś intrygującym. Jeśli chcieć rozebrać to coś, czym jest fotografia uliczna na czynniki pierwsze, gdyby chcieć poszukać jej odniesień do innych dziedzin życia, sztuki, należałoby przede wszystkim napisać o reportażu i fotografii dokumentalnej. Śmiało można powiedzieć, że fotografia uliczna sporo z nich czerpie. Podstawowymi cechami fotografii ulicznej jest też to, że zdjęcia prawie zawsze są anonimowe, nie są pozowane i nie potrzebują żadnego komentarza. Przedstawione na nich sytuacje można odbierać w sposób dosłowny i co najważniejsze – w nich liczy się przede wszystkim subiektywizm autora zdjęcia, jego indywidualne postrzeganie świata i dostrzeganie szczegółów rzeczywistości.

Aby fotografia uliczna stałą się także naszym sposobem wyrażania siebie realizowania swojej pasji do fotografii, wcale nie trzeba wiele. Przede wszystkim przyda się aparat fotograficzny i można wychodzić na ulice miast. Najlepiej jest spacerować po jakiś ciekawych dzielnicach, zakątkach szczególnie upodobanych przez interesujących ludzi. Co jeszcze lepsze – aby wyszły naprawdę dobre zdjęcia, wcale nie trzeba pięknej i nieskazitelnej pogody, wcale nie trzeba specjalnego święta ani specjalnej okazji. Co jeszcze lepsze, aby fotografia uliczna stała się także naszym udziałem, nie musimy kupować specjalnego sprzętu, nie musimy także inwestować w bardzo drogi aparat fotograficzny. Oczywiście najlepiej korzystać z tradycyjnego aparatu – nie zaś tego zainstalowanego w telefonie komórkowym, choć i zdarzają się takie wystawy zdjęć, na których prezentowane są zdjęcia z telefonów komórkowych. Jest jedna rzecz, która może wydawać się ciężka do przełamania. Otóż fotografia uliczna to także fotografowanie obcych osób, które mogą różnie reagować na robienie im zdjęć z zaskoczenia. Oczywiście trudno jest pytać każdego o zdanie, zwłaszcza, że istotą tego, czym jest fotografia uliczna jest robienie zdjęć chwili, danego momentu. Warto robić to więc znienacka, warto też przełamać jakiekolwiek opory. Zazwyczaj mało kto reaguje na to agresywnie czy w nieprzyjemny sposób.

Fotografowanie i w ogóle fotografia uliczna to wspaniały pomysł na twórcze spędzanie wolnego czasu. Kto wie, być może po kilku takich wyjściach uda się nam zgromadzić wiele bardzo ciekawych obrazów, które sprawią, że ktoś dostrzeże nasz wyjątkowy talent czy wrażliwość. To także doskonała okazja do zgromadzenia pięknej dokumentacji, którą będzie można wykorzystać na przykład do tworzenia fotosów czy też plakatów.

No Comments, Be The First!