Fotografia artystyczna – prawdziwa sztuka czy kicz?

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie fotografia stała się hobby niemal każdego kogo stać na kupienie sobie aparatu fotograficznego za kilka tysięcy złotych. Kreują się na profesjonalnych fotografów, robią całą masę zdjęć, wrzucają je na serwisy społecznościowe i oczekują nazywania ich artystami fotografikami. Jeśli ktoś nie niewprawne oko, nie zna się na fotografii – rzeczywiście może czasami dać się nabrać na niedoświetlone czy źle wywołane zdjęcia niezależnego artysty. Jeśli jednak chcemy uchodzić za prawdziwego konesera sztuki fotografii, musimy poznać to, czym powinna wyróżniać się fotografia artystyczna na tle tej pozostałej.

Przede wszystkim fotografia artystyczna powinna mieć jakiś konkretny zamysł – intencję autora fotografa, która będzie widoczna na jego zdjęciach. Fotografie powinny o czymś mówić, opowiadać jakąś konkretną historię – fotografia artystyczna nie jest z założenia komercyjna, nie jest na sprzedaż, chociaż akurat właśnie te aspekty budzą w tym wypadku najwięcej kontrowersji. Wiele osób zarzuca fotografom artystycznym tworzenie czegoś na sprzedaż właśnie lub tworzenie w imię sztuki kiczu i tandety w najczystszej postaci.

Fotograficy – artyści, a właściwie ci uważający się za artystów posuwają się do realizacjo swoich najśmielszych zamysłów czy projektów, byle tylko było to coś czego jeszcze świat nie widział. Robią sesje zdjęciowe na wysypiskach śmieci, każą swoim modelom albo modelkom robić różne dziwne rzeczy. Najgorsze jest to, że te niby oryginalne efekty ciągle zdają się przywoływać na myśl coś, co już bardzo dobrze znamy. Oglądanie tych powtarzanych ciągle ujęć staje się powoli męczące, w związku z czym fotografia artystyczna niestety zaczyna sporo tracić na swojej wartości. Plagą dla fotografików artystów – tych prawdziwych dla których fotografia artystyczna nie stanowi żadnej tajemnicy są ci domorośli fotograficy – dzieciaki, którzy dostali aparaty fotograficzne od swoich rodziców. Tak naprawdę to właśnie oni zdobywają popularność i są chętnie oglądani, głównie przez rówieśników.

Plagą da fotografii artystycznej oraz dla jej wykonawców jest także Internet. Do tej pory, a właściwie do momentu, kiedy z Internetu wielu rzeczy nie można było sobie ot tak – ściągnąć, wiele osób kupowało zdjęcia i wieszało na ścianach w swoich domach. Dzisiaj nie ma takiej konieczności. Aby artysta fotografik mógł zaistnieć, musi istnieć w sieci. Tam wrzuca swoje zdjęcia. Stamtąd bardzo łatwo można je sobie ściągnąć i wywołać we własnym zakresie. Dzięki takim zabiegom fotografia artystyczna zawisa na wielu ścianach z bezcen a artyści nie mają z czego żyć.

Jak widać – fotografia artystyczna to bardzo ciężki kawałek chleba i dzisiaj już właściwie można pozwolić sobie na niego pod warunkiem, że można zapewnić sobie i swojej rodzinie jakieś alternatywne źródła utrzymania. Dzisiaj fotografowanie może być dla większości jedynie realizacją swojej pasji w ramach hobby z którego korzyści raczej czerpać się nie da, za to na pewno trzeba do niego dokładać.

No Comments, Be The First!